Oznaczenia gradacji na włókninie szlifierskiej


Włókniny ścierne są trójwymiarowym produktem ściernym. Szkielet włókniny wykonany jest z niesplecionych ze sobą włókien syntetycznych odpornych na działanie wody i płynów stosowanych podczas obróbki. Włókna te są nadzwyczaj mocne, nie łamią się nie odkształcają i mają tzw. efekt pamięci, czyli po zgięciu cofają do swojego wcześniejszego kształtu.
Do włókien przyklejone są, za pomocą spoiwa z żywic syntetycznych, ziarna ścierne. Cząstki ziaren są uporządkowane równomiernie do o koła włókien w całym przekroju gotowego produktu. Powstaje trójwymiarowa, elastyczna struktura dająca nadzwyczaj dobre efekty podczas obróbki.
Wielkość ziaren w odróżnieniu od osełek podawana jest w szerszym przedziale. W większości materiałów ściernych wielkość ziarna określana jest umownie i ujednoliconą normą międzynarodową FEPA i oznaczana literą "P" przed numerem granulacji. Spełnienie przez ziarno zasady FEPA oznacza, że jego rozmiar dla konkretnej granulacji nie jest większa niż określona w normie. W praktyce oznacza, że szlifując granulacją "P80" realizujemy stały i jednakowy poziom zarysowań szlifowanej powierzchni.
W przypadku włóknin gradację określa się następująco:

Coarse, grube ziarno- granulacja P80 - P120
Medium średnie ziarno- granulacja P120 do P180
Fine wykańczające- granulacja P180 - P240
Very Fine bardzo drobne- granulacja P240 do P320
Ultra Fine polerowanie- granulacja P400 - P600
Super fine polerowanie wykańczające - granulacja P600 do P1000

Ceny i dostępność - https://domtechniczny24.pl/arkusze-w%C5%82%C3%B3kniny.html

Użyte ziarna ścierne to przede wszystkim elektrokorund szlachetny, węglik krzemu i czasami cyrkon.

Zalety włóknin. Przestrzenne ułożenie włókien, równomierne ułożenie ziaren do o koła włókien, zimna obróbka ścierna ( nie nagrzewa materiałów obrabianych).
Duże przestrzenie między włóknami gromadzą zanieczyszczenia i urobek z obrabianej powierzchni (przedmiot jest obrabiany przez czystą włókninę)
Wodoodporność włóknin, można je płókać wodą z mydłem, dzięki temu można je stosować na powierzchnie zabrudzone, zatłuszczonych, pokrytych olejami i smarami.
Elastyczność włókien powoduje łatwość dopasowania się do skomplikowanych kształtów.

Włókninę ścierną można stosować do pracy ręcznej i mechanicznej( pasy bezkońcowe, lamelki, ściernice trzpieniowe). Nadaje się do obróbki ściernej: powierzchni stalowych, stali nierdzewnych, metali kolorowych, takich jak stopy aluminium, brąz, miedź, chrom, jak również dopowierzchni ceramicznych.
Ponieważ włóknina ścierna jest odporna na wodę może być stosowana w kuchni jako zastępstwo dla czyścików oraz metalowych gąbek. Wytrzymałe włókna oraz materiał ścierny sprawdzają się przy czyszczeniu kuchenki i grille, usuwają spalone resztki żywności z garnków i brytwanek.

Artykuły ścierne Bosch 3 część

Kolejny rozdział będzie dotyczył wybranych produktów i zastosowanych technologii.

     Optymalny system produkcji gwarantuje doskonałą obróbkę powierzchni. Dzięki nowoczesnym technologiom fabryki Bosch uzyskuje się artykuły spełniające wysokie wymagania użytkowników z całego świata. Wyjątkowa technologia łączenia (chroniona prawnie) gwarantuje stałą i wysoką jakość taśm szlifierskich oraz świetną jakość obróbki powierzchni. Konfekcjonowanie i łączenie taśm to bardzo ważne elementy konstrukcji taśmy szlifierskiej, w następstwie tego połączenia taśm muszą być dobrane w zależności od zastosowań taśmy oraz specyfice konkretnego produktu. Technologia łączenia taśmy firmy Bosch zapewnia:
>Brak śladów spowodowanych nierównością łączenia
>Bardzo precyzyjny przesuw taśmy, bez pozostawiania śladów kleju
>Specjalne dopasowanie do zastosowań łączenia taśm
>Wysoką stabilność i wytrzymałość na zerwanie zapewniają długą żywotność
     Niezwykły proces wykrawania matrycowego to najnowocześniejsza technika produkcji pozwalająca na uzyskanie dokładnie przyciętych krawędzi tarcz szlifierskich, oraz perfekcyjnych otworów o niezmiernie wysokiej jakości. Zaletami tego procesu technologicznego są:
>Brak wad jakościowych (kruszące się ziarna, źle wykrojone otwory)
>Czyste i idealnie gładkie otwory, zapewniające większą wydajność systemu odsysania pyłu
>Brak wyruszania się ziarna, co zapobiega zarysowania szlifowanej powierzchni
W celu przeciwdziałania samoistnemu wypadaniu ziaren podczas szlifowania w wyniku zmieniania się siły nacisku oraz odkształceniom materiały ścierne sia Abrasives są uszlachetniane w procesie liniowym online Multiflex. Materiały ścierne zyskują dzięki temu nadzwyczajną elastyczność. Właściwość ta jest wyjątkowo ważna przy papierach ściernych przeznaczonych do szlifowania ręcznego oraz papierach w rolkach.

tarcza listkowa - Sklep Dom Techniczny.
       Ostatnimi czasy pojawiły się ściernice lamelkowe wykonane z płótna ceramicznego. Ma ono zdolnoś do tzw. samoostrzenia, sprawia to że tarcze te przeznaczone są do pracy przemysłowej o dużym natężeniu robót. Nowością jest zastosowanie talerza nośnego wykonanego z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym. Ściernice te mają dużo lepsze właściwości amortyzacyjne, przez co lepiej przylegają do podłoża. Sprowadza się to do mniejszego zużycia i odczuwalnej wydajności.

Guma do czyszczenia papieru ściernego

Czołem
Dzisiaj o gumie do czyszczenia papieru ściernego, czyli jak wyczyścić pas bezkońcowy.
Nader często zdarza się w czasie szlifowania taśmą bezkońcową, że płótno się zapycha. I nie ma tu znaczenia czy używamy szlifierki taśmowej ręcznej, popularnie nazywanej czołgiem, czy szlifierki stacjonarnej. Długość taśmy nie ma tu znaczenia. Podczas szlifowania drewna, nade wszystko tego z żywicą, czyli iglastego. Zalepiają się wtedy przestrzenie między ziarnami. Tworzy się taki spisek :) żywicy i pyłu, który nagrzewa ziarna, przez co stają się w wyższym stopniu podatne na stępienie. W dodatku w dużym stopniu spada efektywność szlifowania. W przypadku szlifowania stali skorodowanej, elementów stalowych z powłoką lakierniczą lub mokrych, czy wilgotnych detali, sytuacja jest analogiczna. Brud, olej, farba, woda miesza się z opiłkami metalu i zalepia płótno. Taśma bezkońcowa przestaje brać i błyskawicznie się nagrzewa. W przypadku obróbki stali taśmą bezkońcową do tego nagrzewa się materiał a to może być bardzo niekorzystne. W takim wypadku najczęściej taśma bezkońcowa nadaje się wyłącznie do wymiany lub jeżeli ziarna nie zostały stępione można użyć specjalnej kostki, gumy. Guma do czyszczenia papieru ściernego to kawałek miękkiego tworzywa, który przyciskamy na pas bezkońcowy i powstaje nam taki glut, który usuwa brudy. Efekt jest więcej niż zadowalający.
Kostkę można przechowywać zamkniętą szczelnie w worku, wtedy nie stwardnieje. Jak będzie twarda to trochę starci z swoich właściwości. Ja mam ją już około 1 roku i w dalszym ciągu super działa.

Pasy bezkońcowe do metalu

Witam
Cały czas staramy się zwiększać nasz asortyment pasów bezkońcowych do drewna i metalu. Do tej pory mieliśmy jedynie firmy Klingspor, w minionym czasie rozszerzyliśmy o papiery i płótna z firmy Starcle. Szczególnie chodzi mi o pasy bezkońcowe 75x2000 lub inne wymiary do metalu na płótnie 641XYP/XP korund. Jest on przeznaczony do obróbki stali konstrukcyjnej, metali nieżelaznych, stali szlachetnej, drewna i skóry. Ziarno jest umieszczone na ciężkim poliestrowym płótnie i przez to ma dobrą wydajnością do ceny. Jest, więc to wyborne rozwiązanie do pracy małoseryjnej, gdzie bez zmieniania taśmy bezkońcowej można szlifować różne materiały. Kolejnym produktem nieco droższym, bo bazującym na cyrkonie i przez to wytrzymałym jest 141XYP/141XP I 151XYP/151XP. Oba płótna są na ciężkim podłożu poliestrowym, do którego przyklejone jest ziarno elektrokorundu cyrkonowego. Nasyp rzecz jasna pełny i tu powinno się dodać, że jest to nasyp tylko i wyłącznie cyrkonowy a nie mieszanina tańszego elektrokorundu i cyrkonu. To, co odróżnia oba płótna to powłoka w 151XYP/XP, z powodu której taśma zostaje czysta i nie nagrzewa się tak bardzo, dzięki temu pozostaje dłużej ostra, a właściwie to ziarna cyrkonu. Pasy bezkońcowe w zależności od długości są łączone na styk i podklejane taśmą lub na ukos pod kątem około 50 stopni.

Pasty do polerowania stali

Pasty polerskie i ścierne woskowe są produkowane w postaci brył o różnych kształtach. Polerowanie odbywa się na szlifierkach stołowych lub polerkach, na które zamontowano tarcze filcowe. Pasta pod wpływem temperatury tarcia roztapia się i powleka filc. Po wypolerowaniu powierzchnia elementu jest pokryta cieniutką warstwą wosku i tłuszczu, jeśli chcemy nałożyć powłoki ochronne trzeba będzie powierzchnię przemyć birolem.


Pasty polerskie i ścierne służą do obróbki wykańczającej powierzchni metalowych, mineralnych , bursztynu i innych na różne stopnie połysku. Zależnie od wielkości użytego ziarna dzielimy je na wstępne, ścierne do obróbki zgrubnej i wykańczające polerskie dające wysoki połysk lub nawet lustrzane.

Najbardziej popularna to pasta polerska do stali zielona na bazie polerskiego tlenku chromu. Poleruje na wysoki połysk w zastosowaniu jest wszechstronna do: miedzi i jego stopów w tym mosiądzu i brązu, do stali węglowej, do stali narzędziowych i stopowych w tym stali kwasoodpornych.


Następnie , do ostrzejszego polerowania uniwersalna stali, mosiądzu i brązu, i stali inox, niklu i srebra.
Biała PP-10 do wstępnego polerowania stali i metali nieżelaznych w tym rurek aluminiowych.
Biało - kremowa PP-50 bardzo sucha pasta do polerowania na wysoki połysk, zdaje się najbardziej uniwersalna do tworzyw sztucznych, bursztynu, metali nieżelaznych takich jak: felg aluminiowych, miedzi jego stopy, stal nierdzewna, stale uleprzane.