Wiertarki z stopą magnetyczną zastosowanie i osprzęt.

Cześć
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Podstawową zaletą tych maszyn jest ich mobilność i możliwość wykonywania otworów o dużych rozmiarach.
W warsztatach ślusarskich zazwyczaj dostępna jest wiertarka stołowa - ciężka i masywna - wykonanie precyzyjnych otworów o dużych średnicach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracymontażu} w poza zakładem jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 15 mm. To zwykła wiertarka nie da rady. W taki przypadku jedynym wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna doraźna, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem używanym w wiertarkach magnetycznych - Wiertła do wiertarek magnetycznych - trepanacyjne.

Szeroka gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi zapewnia wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o znacznych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 32mm , 42 mm , i większe).


Jeszcze kilka lat temu wiertła te były drogie, obecnie ich cena i dostępność znacznie spadła.
Zwracam jeszcze uwagę na ich wydajność ściśle powiązaną z budową freza. Obróbka odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nienaruszony. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w porównaniu do wiertła krętego . Wypływa to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Orientacyjnie jeżeli wiertarka w na tabliczce ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, ponieważ rdzeń zostaje nienaruszony i nie traci się energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Zwiększy się również prędkość obróbki i co czasami istotne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest nieruchomy, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Co więcej otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja wykonania bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i system chłodzenia.

Wiertła mocowane są systemem Weldon ( droższe modele magnesó wek mają dodatkowo gniazdo Morsea ). W większości modeli mocowanie wierteł trepanacyjnych w maszynie zapewniają profesjonalne uchwyty przemysłowe z wewnętrznym systemem chłodzenia. Montowany do wnetrza wypychacz, zwany czasami pilotem, wysuwa się podczas wiercenia w uchwyt i otwiera zawór płynu chłodzącego, przez który wlewa się ono do wnętrza freza. W zależności od rodzaju uchwytu chłodziwo podawane jest z niewielkiej wewnętrznej komory lub z zbiorniczna umieszczonego na zewnątrz. Uchwyty z funkcją ciągłego podawania chłodziwa połączone z zewnętrznym pojemnikiem gwarantują pracę ciągłą, przy jednoczesnej, łatwej kontroli płynu, co dodatkowo zwiększa żywotność frezów i przyspiesza pracę.

 

Typowe kryteria wyboru wiertarki to:

Planowane miejsce pracy, jeżeli na wysokościach to im lżejsza tym lepsza.
Przewidywane średnice otworów, każda wiertarka ma dane techniczne. I tu ważna uwaga. Nigdy ale to nigdy nie powinno się wykonywać pracę w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeśli taką normę wdrożymy to magnesówka będzie nam długo służyć. Zresztą jest to wszechstronna zasada do wszystkich maszyn.
Rodzaje narzędzi, jeżeli przewidujemy używać stożka MK to warto zajrzeć do danych technicznych lub zapytać.
Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to można ją wykorzystać jako gwinciarkę. Zakresy gwintowania powinny być podane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na precyzyjne ustawienie osi freza już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)
Jakość: można wyodrębnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to produkty z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Krótko mówiąc główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wiercenia głębokich otworów.
- Wykonanie otworów o dużej średnicy.
Wada:

- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

-Wysoka cena wierteł trepanacyjnych w poruwnaniu do wierteł krętych hss, dotyczy wierteł o mniejszych średnicach.

- Większy stopień trudności w ostrzeniu wierteł trepanacyjnych.

To tyle pozdrawiam.

Nowe frezarki górnowrzecionowe made by Bosch

Witam
Nieco nowości z elektronarzędzi Bosch.
Pierwsza to nowiuteńka frezarka, która zastąpi dwa wycofane produkty a mianowicie frezarkę górnowrzecionową GOF 1300 CE i frezarkę uniwersalną GMF 1400 CE.
Nowiutka frezarka niezależnie od wyglądu ma kilka patentów. Ergonomiczny przełącznik w uchwycie, czułą regulację głębokości frezowania w skokach, co 1/10 mm. Regulacja działa dodatkowo po zablokowaniu głębokości frezowania na szynach. Waży 12 kg, innymi słowy sporo, ale biorąc pod uwagę porządny i masywny korpus oraz efektywny silnik 1600W z CE to nie powinno być problemu z obsługą. I jeszcze Bosch tak opracował górną powierzchnię, że można bez problemu położyć ją do góry nogami i wymienić frez. Górna pokrywa jest po prostu plaska i nie blokuje kabel. Frezarka ma także przezroczystą płytę ślizgową a nad frezem są lampki led, z praktyki wiem, że tego rodzaju banał czasami pomaga w pracy.
Druga maszyna to GMF 1600 CE, frezarka górnowrzecionowa z przystawką kopiującą. Kadłub silnika i parametry ma takie same jak ta, co ją przedstawiłem wyżej, dodatkowo posiada przystawkę do kopiowania, sybkowymienną SDS. A blok frezarki można bez problemu przekładać. Obie są pakowane w systenery L-BOXX i mają zaczepy dostosowane do frezow 8 mm i 12 mm.

https://domtechniczny24.pl/frezy-do-drewna.html

Klucz udarowy GDX Bosch

Dzień dobry
      Firma Bosch wprowadziła na polski rynek akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18 V-EC z wielofunkcyjnym uchwytem osprzętowym w standardzie 1 i 1 cala. Z zapewnień Boscha dowiadujemy się, że klucz udarowy będzie dwa razy bardziej żywotny, niż analogiczne zakrętarki z silnikami szczotkowymi. Bezszczotkowe silniki EC powodują również, że elektronarzędzie jest w dużym stopniu lżejsze i bardziej kompaktowe.
Praca przebiega dwuetapowo, najpierw jest uzyskiwane płynne odkręcanie lub dokręcanie bez obciążenia. Mechanizm udarowy włączy się po zatrzymaniu śruby lub wkręta i będzie dalej wkręcał z użyciem udaru.
      Maszyna jest zasilana z akumulatora o pojemności 4,0 Ah, w zestawie są dwa takie akumulatory. Przykładowo podam, że na jednym akumulatorze może wkręcić około 460 wkrętów 6x65 mm w sośnie. Czyli o 40% więcej niż modele z silnikami szczotkowymi. Układ silnik - przekładnia sprawia, że klucz udarowy jest niezwykle wszechstronny i nadaje się do prac w materiałach miękkich - drewno i twardych - stal.

https://domtechniczny24.pl/akumulatorowe-klucze-udarowe.html


       Klucz udarowy GDX 18 V-EC został tak zaprojektowany, że pracuje bez odrzutu. Ma to dostrzegalny wpływ na komfort pracy, przede wszystkim przy dokręcaniu, tzw. twardym z wysokim momentem obrotowym. Bosch w tym modelu wprowadził specjalny system mocowania kluczy na zewnętrzny kwadrat 1/2 cala i wewnętrzny sześciokąt do bitów 1/4 cala. Zastrzeżony system uznają wszyscy ci, którzy wykonują złożone prace z użyciem kluczy nasadowych i bitów z mocowaniem 1/4".
       Zasadniczym elementem w tym systemie mocowania jest 3 stopniowa regulacja momentu obrotowego Power Control. Jest to nader istotne przy stosowaniu osprzętu 1/2" - 1/4". W przypadku odkręcania i dokręcania z użyciem nasadek 1/2 możemy kożystać z maksymalnego momentu obrotowego 185 Nm. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub max. M16. Natomiast w przypadku bitów 1/4" taka siła była by zabójcza dla bitów. Wykorzystując system PowerControl możemy dostosować moment obrotowy do naszych potrzeb. Należałoby zapoznać się z tabelką poglądowych wytrzymałości śrub zależnie od przekroju i klasy śruby, czasu dokręcania i typu połączenia: twarde, sprężyste czy miękkie.


       Klucz GDX ma długość 158 mm i z akumulatorem 4,0 Ah waży 1,7 kg. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na komfortową pracę w miejscach niedostępnych i na wysokości. Każdy, kto pracował wkrętarką nad głową i wkręcał lub odkręcał kilkaset śrub lub wkrętów będzie wiedział, o czym piszę.
Pomagają w tym również trzy diody umieszczone w korpusie i w razie potrzeby zapewniające dobre oświetlenie miejsca pracy.
Sprzętjest zasilany przez akumulator litowo-jonowy 18 V. Można go doładowywać w każdej chwili. I tak jak wszystkie akumulatory Litowo jonowe najlepiej przechowywać w pełni naładowane. Akumulatory posiadają system ECP, który ochrania je przed całkowitym rozładowaniem i nieodwracalnym ich uszkodzeniem.

Jak dbać o akumulatory litowe w elektronarzędziach

Czołem
Jak dbać o akumulatory litowo jonowe.
W naszym sklepie sprzedajemy elektronarzędzia akumulatorowe z akumulatorami niklowo kadmowymi i litowo jonowymi, przy czym te ostatnie, choć o wiele droższe stanowią coraz większy odsetek sprzedawanych. Specyfikacja ładowanie - rozładowanie w obu tych typach w dużej mierze się różni i dlatego postanowiłem napisać parę słów na ten temat. Nie ma tu rzecz jasna znaczenia czy jest to akumulator Metabo, AEG czy akumulator Bosch 18V lub innego producenta.
Pierwsza sprawa to rozładowanie do zera. W przypadku aku. litowo kadmowych taki zabieg pozwalał na przedłużenie żywotności akumulatora i był zalecany przez producentów elektronarzędzi. Całkowicie inaczej jest w przypadku aku. litowo jonowych, pod żadnym pozorem nie powinno się je rozładowywać do zera i przechowywać w takim stanie.


Kolejna sprawa podładowanie baterii. W przypadku starych aku. LiCd zalecane było ładowanie baterii tylko w przypadku ich całkowitego rozładowanie, procedura doładowania nie była zalecana. W przypadku li-ion jest zupełnie inaczej. Jeżeli wkrętarka słabnie to wymieniamy na nowy akumulator a wyczerpany jak najszybciej wsadzamy do ładowarki. Akumulator Bosch lub inny li-lon wymaga częstego ładowania, nawet, jeżeli rozładujemy je w 25%-50%. Pamiętajmy o tym to bardzo ważne!!
I doszliśmy do kolejnej kwestii a mianowicie przetrzymywania akumulatorów Li-ion. O ile akumulatory LiCd przechowywane przez dłuższy czas rozładowały się samoczynnie o tyle litowo-jonowe można magazynować przez kilka miesięcy, pod jednym warunkiem, że są naładowanie w 100%. Jeśli zostawimy go rozładowanego na dłuższy czas to w dużym stopniu spadnie jego żywotność lub nastąpi nieodwracalne uszkodzenie i będzie nadawał się do wyrzucenia.
I jeszcze kilka uwag. Przetrzymywanie o ile jest to możliwe to w jak najniższej temperaturze, trzeba unikać miejsc nagrzanych, nasłonecznionych.
Niektórzy producenci jak np. Makita w instrukcji zakazuje ponownie ładować naładowany w 100% akumulator, nie wiem czemu ale warto poczytać instrukcje.
To tyle, powyższe informacje są uniwersalne i dotyczą dowolnych typów odbiorników komórek, laptopów i innych. A teraz sugeruję odszukać wszystkie aku. li-lon i je czym prędzej naładować.
Pozdrawiam Rafał

Bruzdownice sklep - modele Boscha 2/2

Dzień dobry
Cęść druga - bruzdownice Bosch
Tak jak zapisałem wcześniej Bosch wyrabia 3 modele Bruzdownic.
I tak pierwsza bruzdownica GNF 20 CA ma najmniejszy silnik o mocy zaledwie 900 W. Jej atutami są na pewno duża prędkość obrotowa (9300 obr./min), która przekłada się na dużą efektywność pracy i cena. Trzeba jednak pamiętać, że elektronarzędzie to nie jest demonem siły i przystosowany jest w głównej mierze do cięcia w miękkim materiale (np. ceramika, silikaty, tynki) na niewielkich głębokościach. Sprawdzi się w cięciach wykonywanych nad głową, bo jej masa to zaledwie 3,4 kg.
Kolejny model GNF 35 CA ma już mocniejszą jednostkę napędową 1400 W. Jeśli dodamy, że jej optymalna prędkość obrotowa w porównaniu z najmniejszym modelem jest taka sama, to możemy spodziewać się dużej efektywności cięcia, nawet w twardym materiale (np. beton). Jest to średniej klasy bruzdownica, której najmocniejszym punktem jest {uniwersalność|wszechstronność.
Bosch GNF 65 A jest w prezentowanej trójce najmocniejszym elektronarzędziem. Jego sercem jest silnik o mocy aż 2400 W. Choć sprzęt ten nie jest zbyt szybki (5000 obr./min), to jego najmocniejszą stroną jest potężny zapas momentu obrotowego. Oznacza to, że narzędzie to będzie w stanie rozbujaś dwie tarcze nawet w najtwardszym betonie czy kamieniu. Trzeba jednak pamiętać, że do obsługi tej bruzdownicy nie można być słabym cherlakiem – 8,4 kg masy wymaga od operatora dysponowania znaczną siłą, czyli jak mawia popularny koksu nie ma lipy.
Bruzdownice Bosch przystosowane są do obsługi dwóch tarcz. Dzięki temu za jednym razem maszyna wykonuje dwa równoległe cięcia. Tarcze diamentowe mocuje się na wrzecionie za pomocą tradycyjnych nakrętek M14, a ustawiane rozstawu tarcz to zastosowanie odpowiedniej ilości pierścieni dystansujących. Użytkownik może ustawiać szerokość rowka w zakresach 3-23 mm (GNF 20 CA), 3-39 mm (GNF 35 CA) i 3-40 mm (GNF 65 A).
Od średnicy tarcz w bruzdownicach zależy bezpośrednio maksymalna głębokość cięcia. I tak dla modelu GNF 20 CA (115 mm) jest to 0-20 mm, dla GNF 35 CA – 0-35 mm i dla GNF 65 A – 20-65 mm. Jak widać, różnice w możliwości bruzdowania między najmniejszą na największą maszyną jest znaczne. Kolejny tekst będzie o bezpieczeństwie pracy z bruzdownicami.

Bosch bruzdownice 1/2

Cześć
Każdy nowoczesny elektryk czy hydraulik powinien korzystać w swoich pracach bruzdownice. Urządzenia te to zmodernizowane szlifierki kątowe, wyposażone w dwie tarcze, tulejki dystansowe i system odsysania pyłu. Wycina się nimi w tynku, betonie, cegle czy kamieniu rowki, w których ułada się przewody elektryczne lub rury.
Dawno minęły juz czasy wycinania bruzd przecinakiem lub młotkiem pneumatycznym, jakkolwiek jeszcze można spotkać takich fachowców. Na chwilę obecną, żeby ukryć w ścianie przewody czy rury, nie trzeba kuć bez ładu i składu, a wystarczy użyć bruzdownicy do wykonania rowka. Po nacięciu dwóch równoległych linii wystarczy lekko wykuć pozostały pomiędzy nimi fragment muru. Praca dokładna, niezbyt męcząca dla elektrykahydraulika, a przy tym w miarę czysta, oczywiście jeżeli podłączymy odkurzacz przemysłowy. Tak więc niekonieczną maszyną towarzyszącą każdej bruzdownicy jest dostosowany do odsysania dużej ilości pyłu mineralnego odkurzacz. O odsysaniu napiszę w innym artykule.
Odrębną ważną kwestią jest bezpieczeństwo w toku pracy z bruzdownicą, chodzi mi tu przede wszystkim o odrzut, o tym również napiszę w oddzielnym artykule.
Wszystkie bruzdownice Boscha mają ciekawą konstrukcję układów przysilnikowych. Myślę tutaj m.in. o metalowych płytach ślizgowych z rolkami, które ułatwiają dokładne kierowanie maszyny wzdłuż linii cięcia. Tarcze diamentowe schowane są całkowicie w pokrywie ochronnej, a bruzdownice Bosch wyposażone są w regulację głębokości cięcia z skalą do precyzyjnego nastawiania głębokośći bruzdy. Osłony tarcz to nie tylko moduły podnoszące bezpieczeństwo pracy, ale także doskonały system usuwania kurzu powstającego podczas pracy. Do wszystkich szlifierek można podłączyć za pomocą króćca odkurzacze przemysłowe, które w znacznym stopniu są wstanie usunąć urobek i zapewnić czystą pracę, a i widoczność wzrasta:).
Firma Bosch produkuje trzy takie maszyny – bruzdownica GNF 20 CA, GNF 35 CA i GNF 65 A. Różnią się one głównie mocą wbudowanych silników, średnicą obsługiwanych tarcz, czyli najważniejszym parametrem głębokością rowka i kilkoma drobnymi elementami konstrukcyjnymi. Perfekcyjnie nadają się do układania tuneli kablowych oraz układania rur wodno-kanalizacyjnych, gazowych i centralnego ogrzewania.
Wspólną cechą jednostek napędowych bruzdownic Bosch jest zastosowany we wszystkich system Constant Electronic. To układ stabilizujący prędkość obrotową silnika pod zmiennym obciążeniem. Pozwala on otrzymać maksymalną efektywność bez względu na twardość ciętego materiału. Modele GNF 35 CA i GNF 65 A dysponują układem ograniczenia prądu rozruchowego, czyli popularnie - łagodny rozruch.
Koniec części pierwszej.

Nowe frezarki Boscha

Witam
Nieco nowości z elektronarzędzi Bosch.
Pierwsza to nowiuteńka frezarka, która zastąpi dwa wycofane produkty a mianowicie frezarkę górnowrzecionową GOF 1300 CE i frezarkę uniwersalną GMF 1400 CE.
Nowiutka frezarka niezależnie od wyglądu ma kilka patentów. Ergonomiczny przełącznik w uchwycie, czułą regulację głębokości frezowania w skokach, co 1/10 mm. Regulacja działa dodatkowo po zablokowaniu głębokości frezowania na szynach. Waży 12 kg, innymi słowy sporo, ale biorąc pod uwagę porządny i masywny korpus oraz efektywny silnik 1600W z CE to nie powinno być problemu z obsługą. I jeszcze Bosch tak opracował górną powierzchnię, że można bez problemu położyć ją do góry nogami i wymienić frez. Górna pokrywa jest po prostu plaska i nie blokuje kabel. Frezarka ma także przezroczystą płytę ślizgową a nad frezem są lampki led, z praktyki wiem, że tego rodzaju banał czasami pomaga w pracy.
Druga maszyna to GMF 1600 CE, frezarka górnowrzecionowa z przystawką kopiującą. Kadłub silnika i parametry ma takie same jak ta, co ją przedstawiłem wyżej, dodatkowo posiada przystawkę do kopiowania, sybkowymienną SDS. A blok frezarki można bez problemu przekładać. Obie są pakowane w systenery L-BOXX i mają tulejena które można wsadzać frezy do drewna 8mm, 12mm.

Nowe przecinarki do płytek Rubi

W miesiącu sierpniu Rubi ma zamiar przedstawić nową przecinarkę elektryczną do nadzwyczaj twardych płytek o sporej precyzji cięcia. Ceny do tej pory nie znamy, wietrzę że pierwsze informację będą dostępne na początku przyszłego miesiąca. A oto co piszą eksperty od marketingu na temat DC 250-1200:
Odpowiadając na warunki rozwoju materiałów ceramicznych na rynkach światowych, RUBI® wdraża właśnie do swojej oferty nową przecinarkę elektryczną DC-250-1200, którą zaprojektowano głównie pod kątem zapewnienia precyzji cięcia i sztywności budowy.

W porównaniu do modeli DW, długość cięcia w DC została wydłużona do 120 cm, a głowica tnąca nowatorskiej konstrukcji przesuwa się na łożyskach wzdłuż prowadnicy o do głębi zmodernizowanej geometrii. Pozwala to uzyskiwać wysoką dokładność nawet przy cięciach pod kątem najtwardszych materiałów ceramicznych, gresu, gresu szkliwionego i innych.

Obok nowej osłony tarczy trzeba wyróżnić nowy, szerszy korpus umożliwiający użytkowe cięcie płyt wielkoformatowych. Wanna przykryta jest zdejmowalnymi blatami stołu nowej budowy i posiada układ dekantacji wody zmniejszający jej rozbryzg. Przymiar czołowy oraz przestawny przymiar kątowy umożliwiają na dokonywanie precyzyjnych cięć seryjnych oraz po przekątnej.
Przecinarka do płytek ma napęd główny o mocy 1,5 KM z uchylnym silnikiem umożliwiającym cięcie pod kątem oraz cięcia wgłębne. Zgodnie ze standardami RUBI®, maszyna DC objęta jest 2.letnią gwarancją w międzynarodowej sieci serwisu posprzedażnego RUBI®.

Ponoć dostępny od początku sierpnia 2013 roku.

Smukłe szlifierki GWS 7-125

Szlifierka kątowa GWS 7-125 720W Bosch
Na pierwszy rzut oka szlifierka jak każda inna, w miarę lekka z nie za dużym silnikiem. Ale jak się weźmie w rękę tą szlifierkę to od razu wiadomo co w niej jest niezwykłego. Przede wszystkim jest nadzwyczaj wąska dziewczyna by powiedziała że szczupła, super leży w ręku. Silnik nie jest za duży bo 720 wat nie powala, ale dla określonych robót to będzie w sam raz. W technologii odchodzi się od nadmiarów i niepotrzebnych zapasów mocy, bo nie ulega kwestii prąd kosztuje. Jak wykonujemy dużo drobnych prac, np. cięcie prętów gwintowanych cienką tarczą 1 mm. to po co nam mocniejsza szlifierka, GWS 7-125 wystarczy, i tak używamy niedużą część mocy silnika. Do poważniejszych prac można wybrać model cięższy np. GWS 1400 i z napędem dwa razy mocniejszym.
Nie licząc tego, że jest zgrabna ma nadzwyczaj cudownie rozwiązane dostęp do szczotek węglowych. Nie trzeba ściągać dolnej pokrywy, notabene na zdjęciu to widać. Odkręcamy wkręt i po problemie.

Wiertarki Bernardo

Uniwersalne wiertarki stołowe Bernardo. Proste w obsłudze i co najistotniejsze przystępne cenowo. Jak wszystkie prawie wiertarki stołowe i te mają napędy pasowe. Taki napęd ma dwie podstawowe zalety pierwsza to bezsprzecznie możliwość zmiany obrotów. Jest może uciążliwa bo za każdym razem należy otwierać pokrywę i przekładać paski na inne koła pasowe. Ale dzięki temu, mamy stale wykorzystane 100% mocy silnika, nic nie znika w elektronicznych obwodach wyłączników. Druga zaleta to brak stałego połączenia z silnikiem. Jak nam się coś zakleszczy, np. wiertło w metalu albo otwornica to pasek będzie się po prostu ślizgał po kołach i mamy super sprzęgło, przestarzałe ale skuteczne.

Krótki opis wiertarek stołowych Bernardo:

Do warsztatów, lżejszego przemysłu, majsterkowiczów.
Pasowa przekładnia zmiany prędkości 12 do wyboru, 3-położenia dźwigni posuwu pionowego wrzeciona.
Regulacja wysokości stołu wzdłuż listwy zębatej za pomocą korby, przechył blatu w zakresie 45°-0°-45°, z wykorzystaniem podziałki kątowej, ponadto możliwość odchylania stołu na boki.
Wrzeciono łożyskowane kulkowo.
Nastawianie głębokości wiercenia z wykorzystaniem podziałki.
Krzyż laserowy do dokładnego wyznaczania punktu wiercenia. Bardzo fajna opcja!
Osłona ochronna wiertła z mikrowyłącznikiem, o regulowanej wysokości usytuowania.
Dostarczane w komplecie z 16 mm uchwytem wiertarskim, trzpieniem do uchwytu wiertarskiego, klinem do wybijania wiertła i kluczami trzpieniowymi sześciokątnymi, silnikiem o stałej prędkości i klasie szczelności IP 44, Co oznacza klasa IP przeczytać można Tutaj.
3-żyłowym kablem zasilającym, oraz wyłącznikiem zwalnianym przy zaniku napięcia.