Końcówki polerskie Dremela

Wspomniany asortyment Dremela służy do wykańczania i ewentualnie satynowania nawierzchni. Jest to ostatni cykl obróbki powierzchni, określany mianem w technice wykańczającym. Zależnie od potrzeb, mają klienci do wyboru: końcówki polerskie elastyczne, filce polerskie i różnego rodzaju szczotki do czyszczenia.
Pierwsza grupa to gumowe elastyczne końcówki polerskie na trzpieniu. Wspaniałe do polerowania wstępnego. Niebieskie końcówki są wykorzystywane do obróbki wykańczającej miedzi i jej stopów, stali, w tym nierdzewki, złota i srebra. Opcjonalnie szkla, fajansu i wyrobów z kryształu oraz większości kamieni stosowanych w jubilerstwie lub domowej produkcji biżuterii. Usuwają idealnie wszelakie zadziory, grady i wygładzają rysy. Ponieważ są elastyczne nie pękają i nie kruszą się. Powinno się tylko pamiętać, żeby na niskich czy wysokich obrotach nie czyścić nagminnie ostrych krawędzi, bo guma może sie szybko zużyć.
Następna interesująca grupa to filc polerski. Tradycyjny naturalny filc wytworzony z wełny łowiecek na hali o średniej gęstości. Kapitalny do polerowania prawie wszystkich rodzajów metali w tym złota i wszystkich materiałów ceramicznych. Nadaje się również do polerowania twardych typów drzewa i tworzyw sztucznych, ale bez pasty polerskiej. tarcze filcowe plus pasta polerska i możemy z brzydkiej nawierzchni sprawić piękne lustro.


Następna grupa to szczotki polerskie. Nie są one stricte osprzętem do polerowania, raczej do przygotowania powierzchni pod polerowanie. Lub jak w przypadku szczotek szczecinowych można nimi polerować stosując pastę polerską. Szczotki potrafią jednak wyrównać powierzchnię, ale nie jest to obróbka ścierna, raczej docieranie, wygładzanie ostrych krawędzi, usuwanie rdzy i pozostałości farby lub innych zanieczyszczeń. Do srebra i złota nadają się szczotki z mosiądzu. Nie drapią one powierzchni, bo są bardziej miękkie. Oddzielna grupa to szczotki z kwasówki. Ponieważ w swoim składzie nie zawierają siarki to nie powodują wtórnej korozji. Jest jeszcze inne wykorzystanie szczotek, o którym nadzwyczaj mało się pisze. Jest to fakturowanie drzewna, lub jak kto woli postarzanie. Operacje przeprowadza się wzdłuż słojów drewna. Skutek jest nader ciekawy warto spróbować.

Frezy do narzędzi Dremela

Frezy ze stali szybkotnącej o różnorakich konturach. Nadają się do roboty w materiałach takich jak drewna twarde, różnego rodzaju plastiki i metale miękkie, aluminium, mosiądz, brąz, miedź. Świetnie naostrzone z modelowaną krawędzią skrawającą, frezy szybko i dokładnie nacinają zagłębienia profilują nawierzchnie pozostawiając ładną płaszczyznę. Zalecane obroty podane na opakowaniu.

Frezy do grawerowania to następna grupa frezów Dremela, wykonana z stali szybkotnącej. Niesłychanie małe główki o różnych kształtach nadają się do różnego typu prac grawerskich. Surowce obrabiane to: drewno miękkie, tworzywo sztuczne, i metale kolorowe, różne mosiądze, stopy aluminium.

Frezy węglikowe wykonane są z niezwykle trwałych węglików spiekanych. Dremel produkuje je w różnych kształtach. Nadają się zarówno do usuwania zgrubnego jak i precyzyjnego. Są niezmiernie trwałe i funkcjonalne w produkcji. Nadają się do obrabiania stali konstrukcyjnej, spawów, stali hartowanej, metali kolorowych i ich stopów, do złota i srebra, stali nierdzewnej, twardych żywic epoksydowych i poliestrowych.


Frezy węglikowe zębate, do szybkiego i zgrubnego usuwania materiału. Choć są nader trwałe to ze względu na niesymetryczne ostrza nadają się do obróbki laminatów, drewna twarde, tworzyw sztucznych, gumy, miękkich metali i płytek ceramicznych z fajansu i gliny.


Frezy kształtowe. To takie mini frezy napotykane w dużych elektronarzędziach jak frezarki górno wrzecionowe. Wykonane z stali szybkotnącej z dwoma ostrzami ułożonymi równolegle. Przez co nadają się do frezowania obrysów, ale tylko z użyciem przystawki. Frezami można wykonywać pracę w drewno miękkie, płytach wiórowych laminowanych, sklejkach i innych materiałach drewnopodobnych.